داستان موفقیت یک کارآفرینی خانوادگی

داستان موفقیت یک کارآفرینی خانوادگی

کارآفرینان اصلی این کسب و کار، مایکل و لودمیلا اسمولیانسکی هستند که سال‌ها پیش از روسیه به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کردند. مادر جولی رئیس هیأت‌مدیره و برادرش، اِد اسمولیانسکی، مدیر ارشد مالی و خزانه‌دار این کمپانی است. Lifeway اولین شرکت سهامی عام شده‌ی مهاجرین روسی در ایالات متحده بود. پایه و اساس این کسب و کار خانوادگی با واردکردن کِفیر، محصول لبنیاتی سنتی روسیه و اروپای مرکزی، به بازارهای ایالات متحده شکل گرفت. کسب و کاری که در سال ۱۹۸۶ در زیرزمینی در Skokie ایالت ایلینوی آغاز شد، اخیراً به یک لبنیاتی به وسعت ۲۰۰،۰۰۰ فوت مربع گسترش یافته‌است.

داستان موفقیت یک کارآفرینی خانوادگی

داستان جولی اسمولیانسکی یکی از هزاران نمونه‌ی کارآفرینی خانوادگی موفق است که یادآوری می‌کند صرف‌نظر از اینکه اهل کجائید و در کجا زندگی می‌کنید، موفقیت دست‌یافتنی است.

از صفر شروع‌کردن

مادر جولی، لودمیلا، “مغز متفکر”، کارآفرین اصلی و عامل کلیدی رشد این کارآفرینی خانوادگی بود. در ۲۶ سالگی به ایالات متحده قدم گذاشت، در حالی‌که یک کلمه انگلیسی نمی‌دانست. در دوران اوج جنبش زنان یک اغذیه‌فروشی راه‌اندازی کرد. پنج فروشگاه دیگر نیز افتتاح کرد و واردکننده‌ی غذاهای اروپایی شد. نوتلا را در ایتالیا کشف کرد، همه‌ی پولش را جمع کرد و وقتی که هنوز کسی آن را نمی‌شناخت آن‌را به آمریکا وارد کرد. جولی درباره‌ی مادرش می‌گوید “او برای شناخت مدها و چیزهای باکیفیت بالا استعداد خاصی دارد.” فروشگاه لودمیلا به یک کسب و کار ۱۵۰ میلیون دلاری تبدیل شد که دختر و پسرش امروزه آن را اداره می‌کنند.

خانواده‌های مهاجر و نوآوری معکوس

جولی مشتاق است کسب و کار خانوادگی‌شان را به موقعیتی بزرگ‌تر از وضعیت کنونی آن در بازار غذا هدایت کند. آنها در کمپانی‌شان یک دسته‌ی جدید از محصولات برمبنای محصولات غذایی روسی درست کرده‌اند: کِفیر. کفیر Lifeway شیر پرورده‌ای‌ست که حاوی هفت تا ده گونه پروبیوتیک است. در عین اینکه کفیر برای بسیاری از مشتریان و مصرف‌کنندگان محصولات لبنی در ایالات متحده محصولی جدید به شمار می‌رود، در کشور مادری او، روسیه، محصولی مرسوم است. جولی از میراث فرهنگی خود برای ساخت و هدایت یک دسته‌ی جدید از محصولات خوراکی در صنعت غذایی ایالات متحده بهره برده است. فروش کفیر توسط یک خانواده‌ی مهاجر روسی در آمریکا، در واقع یک نوع نوآوری معکوس است.

به نمایش گذاشتن رویای آمریکایی

داستان خانواده‌ی روسی که در آمریکا کارآفرینی کردند و کسب و کار خانوادگی موفق آن‌ها زبانزد مردم شده است، داستانی الهام‌بخش و به‌یادماندنی است. کمپانی خانوادگی آنها امروزه یک کسب و کار بین‌المللی است و متمایز در محیط رقابتی ایالات متحده است. شرکت‌های بزرگتر برای رقابت صرفاً بر روی بازاریابی و تبلیغات تمرکز می‌کنند. تمرکز جولی اما بر روی بیان داستان خانواده‌اش است. پدرش در زمانی که کسب و کارشان یک استارتاپ به شمار می‌رفت، یک شرکت روابط عمومی استخدام کرد تا به آنها کمک کند داستان این خانواده مهاجر روسی که مصداق موفقیت و رویای به واقعیت رسیده‌ی آمریکایی است را بازگو کند. به باور جولی، بازگوکردن دوباره و چندباره‌ی داستان موفقیت کارآفرینی خانوادگی آنها برای تعداد بیشتر و بیشتر شنونده‌ها و به روش‌های مختلف، مزیت رقابتی آنها به حساب می‌رود. وقتی در ۲۷ سالگی مدیریت کسب و کار خانوادگی‌شان را برعهده گرفت از شبکه‌های اجتماعی برای گفتن داستان کارآفربنی خانوادگی خود استفاده کرد، چندی بعد، شرکتشان جزو اولین نام‌های تجاری صنعت غذایی که به‌طور فعالانه از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند معروف شد.
روابط نزدیک بین افراد، به کسب و کار کمک می‌کند!

جولی بیشتر موفقیت کسب و کار خانودگی خود را مدیون خانواده‌ی صمیمی و نزدیک به هم خود می‌داند. او از نزدیک با برادرش، اِد، کار می‌کند. جولی خوشحال است که کار کردن با یکی از اعضای خانواده می‌تواند به ایجاد و حفظ روابط باز اعضای شرکت و شفافیت بیشتر کسب و کار کمک کند. جولی می‌گوید “کار کردن شما و خواهر و برادرانتان راه سریعی برای حذف سیاست‌های کاری و رفتاری است که در هنگام کار با افراد غریبه اتخاذ می‌کنید. وقتی با یک همکار که با شما نسبت فامیلی ندارد کار می‌کنید باید دیپلماتیک باشید. اما وقتی با خانواده‌ی خود همکاری می‌کنید، می‌توانید یک‌راست سر اصل مطلب بروید!”

جولی معتقد است کارآفرینی خانوادگی برای خانواده‌های صمیمی که مراقب همدیگر هستند بهترین گزینه است. “مثل هرچیز دیگری خوبی‌ها و بدی‌هایی وجود دارد. من عاشق کارآفرینی خانوادگی هستم و همیشه با این شرایط زندگی کرده‌ام و بزرگ شدم.”

جولی اسمولیانسکی امیدوار است زنان و دختران دیگر را نیز از طریق کارآفرینی توانمند کند. او عضو هیأت کارآفرینان جهانی سازمان ملل است؛ یک هیأت مشاوره‌‌ی استراتژیک برای گردآوری کارآفرینانی که به پیدا کردن راه حل برای مشکلات جهانی متعهدند. یکی از مسئولیت‌های او شامل ترویج کارآفرینی در یک کمپ پناهندگان اوگانداست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *