آخرین اخبار
Home / ایده طرح تولید کشمش

ایده طرح تولید کشمش

 

شاید این مطلب یک ایده ی جدید نباشد ولی از آنجایی که امروزه بحث درآمد ارزی و صادرات یکی از دغدغه های اصلی کشور به شمار می رود بر آن شدیم تا این کسب و کار را برای کسانی که شاید اطلاع زیادی از آن نداشته باشند به طور مختصر معرفی کنیم.

ایده طرح تولید کشمش

ایران با ۱۷۵ هزار تن تولید کشمش در سال، سومین تولیدکننده کشمش پس از امریکا و ترکیه است. بیشترین باغ‌های زیرکشت انگور در استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و همدان قرار دارد و سالانه از باغ‌های انگور کشور به طور متوسط ۳ میلیون تن انگور برداشت می‌شود. کشمش بعد از پسته دومین کالای مهم غیرنفتی کشور به‌شمار می‌رود. کشمش ایران از سال‌ها قبل علاوه بر کشورهای همسایه چون امارات، عراق، ترکیه، پاکستان، آذربایجان و قزاقستان به کشورهای اروپایی چون روسیه، اوکراین، آلمان، لهستان، انگلستان، رومانی، هلند، مجارستان و اسپانیا و کشورهای آفریقای شمالی مانند مصر، الجزایر و مراکش و دیگر کشورهای جهان چون کانادا صادر می‌شود. نکته جالب توجه آن که ترکیه به عنوان بزرگترین صادرکننده کشمش در جهان نیز از ایران کشمش وارد می‌کند. علاوه بر صادرات ، کشمش یکی از خشکبارهای پر مصرف داخلی نیز می باشد.

[vip-members]

با این پتانسیلی که در این محصول صادراتی وجود دارد تولید کشمش یکی از سود آورترین و مطمئن ترین کسب و کارهایی است که می توان به تولید و فرآوری آن پرداخت.اگر استان شما هم جز قطب های تولید انگور به شمار می رود می توانید با خرید انگور یا اجاره باغ انگور شروع به تولید کشمش نمایید.برای خشک کردن روش های مختلفی وجود دارد.با توجه به نوع انگور و شرایط بازار از روش های خشک کردن انگور استفاده کنید.

روش های مختلف تهیه کشمش و خشک کردن انگور:
تعریف کشمش : میوۀ خشک شده ورسیدۀارقام مختلف انگور دانه دار ویا بیدانه است که برحسب رقم انگور،روش وشرایط خشک کردن ومواد افزودنی مجاز به انواع واقسام مختلف زیرنامگذاری شده است:

بیدانه ی تیزابی ،بیدانه ی آفتابی،دانه دار تیزابی،کشمش انگوری (کالیفرنی) و مویز

مویز : میوۀ خشک شدۀ ارقام مختلف دانه دارانگورکه معمولاً این انگورها دارای حبه های درشت هستند وبا تابش

مستقیم آفتاب خشک شده باشد.رنگ این نوع کشمش قهوه ای متمایل به سیاه است.

کشمش بیدانۀ آفتابی : میوۀ رسیدۀ ارقام مختلف انگور بیدانه، مخصوصاً بیدانۀ سفید است که با تابش مستقیم آفتاب خشک می شود.بطور کلی روش تهیۀکشمش آفتابی که فقط با تابش مستقیم آفتاب تهیه می شودبه علت طولانی بودن زمان خشک شدن در حال منسوخ شدن می باشد.

کشمش دانه دارتیزابی: میوۀ رسیدۀ ارقام مختلف انگوردانه دارکه با آغشته کردن به محلول های مجاز تیزابی (قلیایی) ودر آفتاب خشک شده باشد.رنگ این نوع کشمش از زرد روشن تا قهوه ای خرمایی متغیر است.

کشمش بیدانۀ تیزابی : میوۀ رسیدۀ ارقام مختلف انگوربیدانه که با آغشته کردن به محلولهای قلیایی مجاز ودر افتاب خشک شده باشد.رنگ این نوع کشمش نیز از زرد روشن تا قهوه ای خرمایی متغیر است.

کشمش انگوری(کالیفرنی ): میوۀخشک شدۀارقام مختلف انگوربیدانه بویژه رقم بیدانۀسفید(سلطانی)ورقم پیکانی که با آغشته کردن به محلول های قلیایی مجاز (تیزاب) وبا دود گوگرد ( so2) تدخین ودر سایه خشک شده باشد.رنگ این نوع کشمش زرد کهربایی متمایل به سبز است.

به طورکلی بازده کشمش به روش خشک کردن آن بستگی دارد یعنی بازده کشمش علاوه بر میزان قند، زمان برداشت به روش خشک کردن نیز بستگی دارداگر انگوردرزمان مناسب برداشت شده وباروشهای بهتری خشک شودازهر ۳ کیلوگرم انگور ۱کیلوگرم کشمش به دست می آید.

امید است با اجرای این ایده و با کمی خلاقیت و تلاش بتوانید جز صادر کنندگان این محصول ارزشمند باشید.

[/vip-members]

About

Check Also

استارتاپ

ادکوین:فرصتی برای یک استارتاپ بین المللی

تکنولوژی بلاکچین این فرصت را ایجاد کرده است که توسط ارزهای دیجیتال، بتوانیم مشکلات مربوط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *