آخرین اخبار
Home / طرح احداث واحد تولید کاغذ کاربن

طرح احداث واحد تولید کاغذ کاربن

معرفی كاغذ كاربن
طرح پیش رو در مورد كاغذ كاربن مي‌باشد كه امروزه تاثير و كاربرد زيادي در تسريع كارها داشته است. تهیه طرح در مورد اين محصول بسیار مفید خواهد بود زیرا به خاطر ويژگي خاصي كه دارد باعث كپي كردن يك صفحه مي‌گردد كه اين موضوع در بسياري از موارد باعث سرعت و دقت در كارها مي‌گردد كه اين عامل باعث كاربرد اين كالا در دنياي امروز گرديده است.البته در چند سال اخير استفاده از كاغذهاي كاربن لس به عنوان جايگزيني مناسب و بهتر براي كاغذهاي كاربن رواج پيدا كرده است‌.

 طرح احداث واحد تولید کاغذ کاربن

[vip-members]

معرفي كاربردهاي كاغذ كاربن
محصول بدست آمده به‌عنوان كالاي مصرفي بوده است و با توجه به مصرف و ويژگي كاربردي اين كالا در جامعه، از اهميت بالايي برخوردار است. اين كالا در تمامي سيستم‌هاي اداري و … داري كاربرد ويژه است. البته همان‌طور كه ذكر گرديد نوع كاغذ كاربن لس آن داراي وسعت بيشتري از نظر كاربرد مي‌باشد‌. و در این خلاصه طرح ما سعی کرده ایم به شرح آن بپردازیم.
بررسي سابقه مصرف كاغذ كاربن
طبق تحقیق متخصصان تهیه این طرح، در گذشته برای ایجاد کپی از یک برگه‌، افراد از کاربن در بین برگه‌ها استفاده می‌کردند‌، که روش مطلوبی نبود چراکه موجب جوهری شدن دست افراد و همچنین موجب ایجاد لکه‌های جوهر برروی کاغذ می‌شد به علاوه که تصویر دقیقی نیز نداشت. ولی با اختراع کاغذ کاربن لس در سال ۱۹۵۲ توسط لاول (Lowell Schleicher) و بری گرین (Barry Green) ، ایجاد نسخ متعدد از یک برگه بسیار آسان و تمییز گردیده و همچنین مضرات زیست محیطی کمتری نسبت به کاربن نیز دارد.
تحليل ضرورت اجراي پروژه طرح
با توجه به چگونگي عملكرد اين كالا كه سرعت و دقت را تا حد زيادي بالا برده و كالاي جايگزيني هم وجود ندارد مي‌توان به نقش حساس و كاربردي اين محصول اشاره نمود كه قابل توجه است بخصوص در شركت‌ها و اداره‌جات كه استفاده از اين محصول عموميت ويژه‌اي دارد‌.
مواد اولیه، کمکی و مصرفی طرح
قسمت اصلي مواد اوليه اين طرح كاغذ مصرفي آن مي‌باشد كه داراي انواع نشان‌هاي تجاري خارجي و داراي قيمت‌هاي متفاوت است، اين كالا در بازار داراي نواسان مي‌باشد و بنابراين در قيمت نهايي محصول تاثير زيادي خواهد داشت‌.

بازار هدف طرح
با توجه به نیاز این محصول در تمام کشور بازار هدف به صورت عمده بازار داخلی خواهد بود‌. ولی با مطالعات انجام شده در اين زمينه و مراجعه به كتاب مقررات واردات و صادرات شرايط خاصي براي صادرات اينگونه محصولات وجود ندارد.

سرمایه مورد نیاز جهت کارخانه تولید کنسانتره میوه

با بررسی های انجام شده هزینه های راه اندازی طرح به شرح ذیل میباشد بدیهی است اعداد و ارقام تخمینی اند و تا کامل نشدن طرح قابل استناد نمیباشند.
ظرفیت سالیانه تولید : 1000000 بسته
میزان سرمایه گذاری ثابت طرح : 900 میلیون تومان
تعداد اشتغال مستقیم : 35 نفر
نرخ بازدهی داخلی طرح (IRR): 24
دوره بازگشت سرمایه : 4.1 سال
مساحت زمین : 2000 مترمربع
مساحت زیربنا : 800 مترمربع
دانش فني پروژه طرح
دانش فنی خاصی در تولید این محصول وجود ندارد و تنها اختلافات موجود در كيفيت محصولات مختلف مربوط به بكار بردن دستگاه‌ها با كيفيت بالاتر و نيز استفاده از نيروي كار باتجربه‌تر در اين زمينه مي‌باشد.
روش تولید كاغذ كاربن
کاغذ کاربن به عنوان محصول مورد بررسی طرح، از لحاظ كاربرد به دو دسته مخصوص نوشتن و مخصوص تايپ تقسيم مي‌شود. همچنين از نظر نوع كاغذ كاربن به دو نوع حلالي و مومي طبقه‌بندي مي‌شود‌. فرايند ساخت كاغذ كاربن بطور كلي به شرح نمودار مقابل می‌باشد‌، مركب از اختلاط دوده يا رنگ‌هاي آنيلين با موم چربي يا روغن تهيه مي‌شود. ساخت مركب نياز به تجربه و دانش فني دارد. بنابراين در ابتداي توليد كاغذكاربن بهتر است كه مركب مورد نياز خريداري شود به همين دليل تجهيزات ساخت مركب از فرايند حاضر حذف شده اند. پوشش داشتن كاغذ با مركب مهمترين فرايند در ساخت كاغذ كاربن است و به مهارت و تجربه نياز دارد. مركب به‌طور يكنواخت و مساوي و در ضخامت ثابت يك طرف كاغذ را پوشش خواهد داد‌. پس از پوشش‌دهي، رول‌هاي كاغذ كاربن باز شده و بازرسي مي‌شود پس از كنترل، صفحات بزرگ كاغذ كاربن برش خورده و سپس توسط گيوتين به اندازه‌هاي نهايي بريده مي‌شود. به منظور بدست آوردن كيفيت يكنواخت‌، محصول خام كه در اندازه نهايي برش خورده براي مدتي تحت شرايط ثابت نگهداري مي‌شود (again) پس از گذراندن اين مرحله كاغد كاربن در بسته‌هاي صد تايي بسته‌بندي شده و جهت حمل در كارتن قرار مي‌گيرند‌.

محل‌های پیشنهادی طرح برای اجرای طرح
استان‌های قزوين، سمنان، قم‌ به لحاظ واجد شرایط بودن بهترین مکانها برای تاسیس واحد تولید محصول این طرح می باشند.
نتیجه‌گیری طرح و پیشنهاد
همان‌طور كه اشاره شد بنابر وضعيت موجود سيستم‌هاي اداري حاكم بر جامعه، استفاده از اين محصولات در كشور الزامي است و حتي با تغيير ساختار در بعضي موارد بازهم ضرورت استفاده از محصول مورد بحث از بين نمي‌رود‌. با توجه به مطالب ذكر شده و نيز با در نظر گرفتن اينكه كشور در سال 1394 با كمبود عرضه در اين زمينه مواجه است،کار شناسان ما ايجاد واحد تجاري كاغذ كاربن را داراي توجيه اقتصادي مناسب می بینند. در ذيل تعدادي ديگر از دلايل ذكر گرديده است‌: 1. افزايش مصرف و صادرات در سال‌هاي گذشته 2. پيش‌بيني افزايش تقاضا در سال‌هاي آينده‌.

 

[/vip-members]

About

Check Also

استارتاپ

ادکوین:فرصتی برای یک استارتاپ بین المللی

تکنولوژی بلاکچین این فرصت را ایجاد کرده است که توسط ارزهای دیجیتال، بتوانیم مشکلات مربوط ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *