چگونه هدف گذاری کنیم؟

چرا باید هدف گذاری کنیم؟

هدف چیست و چرا باید هدف گذاری کنیم؟

در رابطه با اهمیت هدفگذاری زیاد شنیده اید.همه کارشناسان موفقیت در سراسر جهان بارها به این مورد اشاره داشته اند که برای رسیدن به موفقیت حتما باید هدف تعیین نمایید.

در سال ۱۹۵۰ میلادی روی عده ای از دانشجویان که به تازگی فارغ التحصیل شده بودند مطالعاتی انجام شد. ابتدا بین آنها تعدادی برگ سوال توزیع شد. سپس از آنها خواسته شد اگر برای آینده خود هدفی دارند در برگه سوالات خود پاسخ بلی بدهند و اگر آن هدف اکنون واضح و مشخص است آن را بنویسند. و جالب اینکه فقط ۳ درصد از این افراد هدف خود را مشخص کرده بودند. خوب این پایان کار نبود این افراد در زندگی آینده و موفقیت های شغلی مورد بررسی قرار گرفتند.

به نظر شما نتیجه این بررسی ها چگونه بود؟سالها بعد وقتی نتایج جمع آوری مقایسه شد محققان دریافتند که آن ۳ درصدی که اهداف خود را نوشته بودند نه تنها بیشتر از آنچه را می خواستند بدست آورده بودند بلکه ارزش دارایی های آنان تقریباً به اندازه آن کل ۹۷ درصد باقی مانده بود!فکر می کنم نتیجه گیری برای شما بسیار ساده است و دیگر احتیاجی نیست درباره تاثیر شفافیت هدف در زندگی صحبت کنیم. ولی احتمالا شما هم می خواهید صحت این مطالعات را بررسی کنید ٫پس درا ادامه کلاها و ٫س از آشنایی با طریقه هدف نویسی آنرا امتحان خواهید کرد .

چگونه هدف گذاری کنیم؟

چگونه هدف گذاری کنیم؟

اما چرا باید اهداف را مشخص کرد؟ جواب ساده است چون شما را روی مقصد متمرکز نگه می دارد. و هر گاه که سر  یک دو راهی قرار بگیرید از قبل تصمیم خود را گرفته اید چون شما از خود می پرسید کدام راه برای رسیدن به هدف مناسب تر است؟ این دوراهی ها هر روز هر هفته و هر ماه در برابر ما سبز می شوند و اگر راه ما مشخص نباشد، سبب افزایش فشار و تنش و در نهایت خستگی می شوند.

هر چند ممکن است در راه رسیدن به هدف مجبور باشید از بسیاری موقعیت ها صرفنظر کنید. و این هم سبب افزایش استرس شود. بنابراین باید در انتخاب هدف و تعیین زمان رسیدن به آن بیشتر دقت کنید و تا حد امکان برای مشکلات پیش بینی نشده تدابیری پیش بینی کنید. این تدابیر مانند لاستیک زاپاس ماشین است اگر برای چهار چرخ خود یک زاپاس داشته باشید عاقلانه است و برای هر چرخ یک چرخ زاپاس یعنی سنگین شدن اتومبیل زندگی بنابراین استفاده از چنین تدابیری در حد تعادل از فشار و استرسی که به شما وارد می شود می کاهد.

جمله پایانی : کلید دست یابی به موفقیت بزرگ ، پیروزی ، احترام و خوشبختی در زندگی این است که بتوانی ذهنت را تمام و کمال روی مهم ترین کار یا هدفی که داری متمرکز کنی ، آن را درست انجام دهی و تا آن را به اتمام نرسانده ای دست از کار نکشی        ( برایان تریسی)

مطالب مشابه در ایده باران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *