اکوسیستم استارتاپی شیراز (ShirazMeetings)

معرفی اکوسیستم استارتاپی شیراز Shiraz Meetings

متن زیر گفتگویی از یکی از فعالان حوزه کارآفرینی خانم سیده سمانه نصیحت کن، است.

اکوسیستم استارتاپی شیراز (ShirazMeetings)

۱٫- لطفاً خودتان را معرفی کنید و بفرمایید در چه رشته‌ای تحصیل کرده‌اید و در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟
سیده سمانه نصیحت کن، کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات. در حال حاضر بنیان گذار و مدیر لایو بلاگ استارتاپ تی وی، مدیر و رهبر اکوسیستم استارتاپی شیراز (ShirazMeetings)، رهبر جنبش Lean IN در ایران هستم. به عنوان نویسنده با Techly همکاری می‌کنم و متخصص رسانه‌های اجتماعی در شرکت روماک هستم.
۲٫- چه زمانی با استارتاپ ویکند و جامعه استارتاپی آشنا شدید؟ چه موضوعی باعث شد که به این مسائل علاقه مند شوید؟ در رابطه با فعالیت‌های استارتاپی و جامعه استارتاپی تا به حال در شهرتان چه فعالیت‌هایی انجام داده‌اید؟
از اولین دوره استارتاپ ویکند در تهران پیگیر فعالیت‌های استارتاپی ایران بودم، دلم می‌خواست بتونم استارتاپ ویکند رو در شهر خودم (شیراز) برگزار کنم اما نداشتن تجربه و نداشتن شرکت پشتیبان باعث شد دست نگه دارم تا متوجه شدم گروهی در شیراز درخواست دادن و باهاشون همکاری کردم، یکی از دو برگزارکننده اصلی اولین رویداد استارتاپ ویکند شیراز بودم.
بعد از اون جامعه استارتاپی شیراز (Shiraz Meetings) رو شکل دادم که جلسات هفتگی، سمینار و ارائه‌هایی رو به صورت آزاد برگزار می‌کنیم، در ادامه برگزاری ” لین استارتاپ ماشین شیراز” رو دارم.
علت علاقه من به حوزه استارتاپی شیراز، کمک کردن به جوان‌ها و انگیزه‌بخش بودن و حامی بودن این گروه بود.
۳٫- آیا در شهر شما رویدادهایی که برای کارآفرینان مفید باشد و ارتباطات میان جامعه استارتاپی را بهبود بخشد وجود دارد؟ اگر پاسخ شما به این سوال آری است، لطفا آنچه در این رویدادها رخ می‌دهد را شرح دهید؛
بله، جلسات هفتگی ما بعد از ۱۹ جلسه تغییرات زیادی کرده، افراد بیشماری با اکوسیستم ما آشنا شدن، از سازمان‌های مختلفی در جلسات ما شرکت کردن و حتی زمینه‌های کاریابی برای اعضا و پیدا کردن کارمند برای شرکت‌های حوزه آی‌تی ایجاد شده است.
ما از افراد موفق و افرادی که تجربه شکست دارند دعوت می‌کنیم تا از تجربیاتشون برامون صحبت کنند. از افرادی که در حوزه‌های مختلف کارآفرینی فعالیت کردند دعوت می‌کنیم تا تجربیاتشونو با ما به اشتراک بگذارند.
جلسات رو به صورت آزاد برگزار می‌کنیم تا هر کسی بتواند ایده‌های خود را مطرح کند، استارتاپ خود را معرفی کند و در صورت نیاز همکاران خود را پیدا کند.
۴٫- چند نفر را می‌شناسید که به استارتاپ‌ها و کسب و کار اینترنتی علاقه مند هستند؟ به نظرتان چه کار می‌شود کرد که تعداد این افراد بیشتر شود؟
تعداد دقیقی در ذهنم نیست، اما connection های من در linkedin و ۸۰% دوستانم در فیسبوک در این حوزه فعالیت دارند.
در مورد شبکه‌سازی فعالیت من بسیار زیاد هست، سفرهای بسیار به شهرهای مختلف برای پوشش رسانه‌ای رویدادها باعث شده با افراد زیادی در این حوزه آشنا بشم.

 

 

۵٫- آیا در شهر شما استارتاپ‌هایی که مشغول فعالیت هستند با هم ارتباط دارند یا به صورت جزیره‌ای فعالیت می‌کنند؟
هر دو وضعیت مشاهده میشه، عموماً جامعه شیراز از هم گسستگی زیادی داره که ما داریم تلاش می کنیم یکپارچگی رو ایجاد کنیم.
۶٫- آیا فرهنگ کارآفرینی در شهر شما وجود دارد؟ آیا مردم شهر شما برای کارآفرینی و کارآفرینان ارزش قائل هستند؟ اگر بخواهید یک استارتاپ را شروع کنید فکر میکنید که چقدر اطرافیانتان از شما حمایت میکنند؟
فرهنگسراهای زیادی برای کارآفرینی وجود دارن، اما من حمایتی ازشون ندیدم. پارک آی‌تی هم هست که از شرکت‌های نوپا حمایت می‌کنه. اما عموماً اینقدر پذیرفته شدن در پارک سخت هست که هر کسی دنبالش نمیره، ضمن اینکه مسیرش هم خارج از شهر است.
۷٫- آیا در شهر شما کارآفرینان شناخته شده‌ای وجود دارند؟ آیا افراد کارآفرین شهر شما حاضر به راهنمایی استارتاپ‌ها و کمک به رشد جامعه استارتاپی هستند؟
در یک سال گذشته با افراد زیادی آشنا شدیم، افراد موفق زیادی وجود دارند که باید شناسایی بشن و بتونیم باهاشون ارتباط برقرار کنیم.
۸٫- در شهر شما، بیشتر کسب و کارها حول چه محوری هستند؟ شما پتانسیل شهرتان را چه می‌دانید؟
رستوران و خوراکی، پوشاک و لوازم آرایشی

 

راه ارتباطی با خانم نصیحت کن: http://samaaneh.ir

مطالب مشابه در ایده باران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *