معرفی استارتاپ در صنعت غذایی

معرفی استارتاپ در صنعت غذایی

امروزه استارتاپ‌ها و تولیدکنندگان کوچک و نوپا کم‌کم جای خود را در صنعت بزرگغذایی پیدا کرده‌اند. ولی اگر کارآفرینی در صنعت غذایی را از جنبه‌ی سرمایه و از نقطه‌نظر سرمایه‌گذاران نگاه کنید، هنوز تعداد کمی از آن‌ها حاضر به سرمایه‌گذاری در استارتاپ‌ها و کسب و کارهای نوپا هستند. به لطف اینترنت و شبکه‌های اجتماعی اما، بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری اجتماعی (Crowdfunding) به‌وجود آمده که مردم با حمایت‌های مالی خود باعث رشد و توسعه‌ی استارتاپ‌های زیادی در صنعت غذایی شده‌اند.

معرفی استارتاپ در صنعت غذایی

کولی‌کولی (Kuli Kuli) یک استارتاپ آمریکایی‌ست که اخیراً موفق شد در کمپین جذب سرمایه‌ی اجتماعی خود در سایت Agfunder، یک بستر اینترنتی مخصوص جذب سرمایه‌ی اجتماعی در حوزه‌ی کشاورزی و فناوری‌های مربوط به این صنعت، ۳۵۰،۰۰۰دلار از طریق فروش اوراق قرضه‌ی قابل تبدیل جذب کند.

لیزا کورتیس (Lisa Curtis)، کارآفرین و مدیرعامل استارتاپ کولی‌کولی درباره‌ی داستان شکل‌گیری استارتاپش می‌گوید: ” زمانی که از سوی سپاه صلح (Peace Corps) به‌صورت داوطلبانه برای کمک به مردم آفریقا به غرب این قاره اعزام شده بودم بعد از مدتی نشانه‌هایی از سوء تغذیه را در خود مشاهده کردم. به‌دلیل غذا، میوه و سبزیجات محدودی که در آن مناطق وجود دارد، سوء تغذیه در اکثر کشورهای آفریقایی یک معضل شایع به حساب می‌آید. در همان روزها دوستی درباره‌ی گز روغن (Moringa) برایم تعریف کرد؛ درختی محلی که برگ‌هایی با خواص غذایی فوق‌العاده دارد. آن دوست، سپس یک سبد کولی‌کولی به من داد و از آن تعریف کرد. کولی‌کولی یک غذای محلی مخصوص مردم شمال نیجریه است که از برگ گزروغن و بادام‌زمینی تهیه می‌شود. من گزروغن را وارد برنامه‌ی غذایی روزانه‌ام کردم و به مرور آن علائم سوء تغذیه در من برطرف شد.”

لیزا که اکنون به‌عنوان یکی از کارآفرینان اجتماعی جوان و موفق شناخته‌می‌شود می‌گوید:
“من در آن سبد کولی‌کولی یک فرصت خوب برای مبارزه با فقر و سوء تغذیه مردم آفریقا دیدم. فرصتی که بر اساس منابع موجود در همان مناطق قابل پیگیری بود. با کمک والری پوپلکا (Valerie Popelka) که دوست دوران بچگی من بود، اولین نمونه‌ی آزمایشی کولی‌کولی را تهیه کردیم و به همراه چند دوست دیگر استارتاپ کولی‌ کولی را راه‌اندازی کردیم. استارتاپی که یک کارآفرینی اجتماعی و کسب و کاری بر اساس رسالت اخلاقی و اجتماعی ماست.”

لیزا و همکارانش در کولی‌ کولی، در کنار تهیه محصولات غذایی برگرفته از گرروغن، رسالت استارتاپ خود را ارائه‌ی دانش و منابع لازم برای بهره‌برداری از فوایدغذایی گزروغن برای تمام کسانی که مشتاق به انجام این کار هستند تعیین کرده‌اند.

آنها در غنا مزرعه‌ی کشت و پرورش گزروغن ایجاد کرده‌اند و با اشتغال‌زایی برای زنان آفریقایی یک فرصت کارآفرینی قابل توجه برای زنان آفریقایی در آن نواحی بوده‌است. به گفته‌ی لیزا محصولات غذایی کولی‌ کولی سرشار از خواص غذایی است و طرفداران زیادی در آمریکا پیدا کرده‌است به‌طوریکه امروزه در بیش از ۱۰۰ فروشگاه در کالیفرنیا این محصولات عرضه می‌گردد.

کولی کولی کار خود را با جذب ۵۰۰۰۰دلار سرمایه اجتماعی در Indiegogo آغاز کرد. در نهایت، اخبار مربوط به موفقیت کولی کولی در جذب سرمایه‌ی اجتماعی، توجه چند سرمایه‌گذار مخاطره‌پذیر صاحب‌نام را هم به این استارتاپ جلب کرد. برد فِلد (Brad Feld)، کارآفرین و بنیان‌گذار Foundry Group و TechStars که یک شتاب‌دهنده‌ی استارتاپ‌های فناوری است، بعد از اینکه لیزا کورتیس محصولات کولی کولی را برای او ارسال کرد به این استارتاپ و رسالتی که در پیش‌گرفته‌اند علاقمند شد و به جذب سرمایه‌‌ی بیشتر به آنها کمک شایانی کرد.

استارتاپ‌های غذایی روز به روز جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاران پیدا خواهدکرد. در سال ۲۰۰۸، میزان سرمایه‌ی جذب شده در بین استارتاپ‌های غذایی ۵۰میلیون دلار بود. این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۳۵۰میلیون دلار رسیده‌است.

کولی کولی امروزه یک فرصت خوب برای زنان نیجر و غنا به‌حساب می‌آید. آن‌ها با فعالیت در مزارع کشت و پرورش گزروغن قادر به کسب درآمد مناسبی از منابع محلی خود هستند. کولی کولی به کارمندان خود در آفریقا بالاتر از میانگین حقوق معمول پرداخت می‌کند. هم‌چنین طبق قانونی که لیزا و همکارانش در کولی کولی گذاشته‌اند، این استارتاپ مجاز به خرید تا ۶۰% محصولات هر تولیدکننده‌ی گزروغن غنا و نیجر است؛ قانونی که برای حمایت از حقوق برابر همه‌ی تولیدکنندگان در استارتاپ کولی کولی وضع شده‌است.

لیزا کورتیس می‌گوید ما به بازار آمریکا به چشم یک کاتالیزور برای فروش محصولات مردم آفریقا نگاه می‌کنیم و هدفمان کمک به وضعیت معیشتی و تغذیه‌ی آن‌هاست. “ما این کار را انجام می‌دهیم؛ چه با کمک سرمایه‌ گذاران مخاطره‌پذیر، چه بدون کمک آن‌ها!”

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *