زنان کارآفرین

راه های موفقیت کارآفرینان زن

همه ما داستانهای زیادی در کنفرانس های مختلف و در رسانه ها شنیده ایم که بسیاری از کارآفرینان، استعدادهای خود را برای کسب پول به نمایش گذاشته اند، که چگونه از دوران مدرسه سرمایه بدست آورند و یا با ساخت آهنرباهایی که خاصیت آهنربایی بیشتری دارند درآمد کسب کنند. همچنین کارهایی که از گاراژهای خانه ها و در مدارس شروع می شود و به راه اندازی شرکت های بزرگ می انجامد.

ما اغلب کسب و کار حرفه ای خودمان را از همان روزهای اول زندگی حرفه ای مان شروع نمی کنیم بلکه اغلب با دنبال کردن یک فرد حرفه ای تر و یا با تصمیم تغییر روند زندگی مان به دلایل شخصی، تصمیم به کارآفرین شدن و شروع کسب و کار جدید می گیریم.

در ادامه با بیان چند مورد از نکات کلیدی از تجربیات خودم نشان خواهم داد که چگونه راههای بیشماری برای رسیدن به موفقیت در کارآفرینی وجود دارد.

با ایده باران  همراه باشید.

زنان کارآفرین

خود را به جریان آب بسپارید و به جایی بروید که مسیر جاده می رود.

زندگی حرفه ای من با شغل وکالت دعوی شروع شد اما من به سرعت متوجه شدم که در شرکت حقوقی کاری پیدا نخواهم کرد پس به دانشکده حقوق هاروارد رفتم و نهایتاً دفتر مشاوره حفاظت از منافع ملی را تأسیس کردم. پس از آنکه یک دهه از زندگی خود را در این کار سپری کردم تصمیم به تغییر شغل گرفتم و کار جدید خود را با عنوان مؤلف کتاب برای والدین، شروع کردم و بعدها چندین کتاب پر فروش را همراه با سیمون و شوستر به چاپ رساندیم. بعد از آن شغل خود را به عنوان سخنگوی محصولات تجاری شروع کردم.

مبارزات رسانه ای من به عنوان سخنگوی شرکت ها برای مشاوره دادن به پروژه های مختلف نتیجه داد و منجر به شکل گرفتن کسب و کار مشاوره ای من شد که آن هم به نوبه خود از جنبش رسانه های اجتماعی دیجیتال آغاز شده بود. وقتی به گذشته فکر می کنم می بینم در هیچ نقطه ای از زندگی ام به عنوان وکیل دعوی تصور نمی کردم در ۸ سال آینده زندگی ام، تبدیل به مدیرعامل شرکت خودم شوم و فکر می کنم که اگر من با شور و شوق به دنبال ماجراجویی های جدید نمی رفتم هیچ گاه این اتفاق برای من نمی افتاد.

زندگی خانوادگی

برای بسیاری از ما زنان، برنامه های حرفه ای، زمانی که مادر می شویم و یا بعدها زمانی که با ترکیبی از کار، بچه ها، همسر، خانواده و مدیریت خانواده مواجه می شویم تغییر می کند. مسیر کارآفرینی من در واقع به این دلیل که نیاز به یک برنامه انعطاف پذیرتر داشتم شروع شد.

این نیاز به انعطاف پذیری اغلب برای زنان انگیزه ای می شود که ایده های خود را برای کسب و کار جدید توسعه دهند و با مهارت های فعلی خودشان شرکتی را برای خود راه اندازی کنند تا بتوانند زمان خود را راحتتر مدیریت کنند. بطور مثال در مورد خود من، خانواده ام بر روی زمان راه اندازی شرکتم تأثیر زیادی داشته است. من تصمیم گرفتم تا زمانی که بچه ها به دبیرستان بروند صبر کنم تا بعد از آن نیاز کمتری به حضور من در خانه باشد چون می دانستم با شروع این کسب و کار نیاز به زمان بیشتر و سفر به جاهای مختلف خواهم داشت.

در نهایت، هرچند والد بودن و زندگی خانوادگی اغلب باعث توقف مسیر شغلی سنتی می شود ولی در اکثر مواقع حتی باعث الهام بخشیدن به زنان و خلاق شدن آنها و پیدا کردن راههای جدیدی برای رشد حرفه ای شان خواهد شد.

از تجربیات گذشته خود برای کارآفرینی استفاده کنید.

یکی از نقاط مشترک در کسب و کارهایی که زنان شروع می کنند، میزان تجربیاتی است که آنها از گذشته خود برای کارآفرین شدن به همراه می آورند. من فکر می کردم که تجربه کار حقوقی خود را پشت سر گذاشته ام اما اکنون به طور مداوم از تجربیات آن زمان استفاده می کنم. چه زمانی که با تیم حقوقی شرکت صحبت می کنم و نیاز به درک تفاوت های ظریف در نقطه نظراتمان داریم و چه زمانی که قراردادهای بزرگ با مشتریان امضاء می کنم.

علاوه بر این، وقتی دفتر مشاوره حفاظت از منافع ملی را تأسیس کردم. گروهی را جمع کردم و توانستم نوع فرهنگ کاری مورد نیاز برای دفترمان را که باعث رشد و پیشرفت ما می­شود را بسازم، و این پس زمینه باعث شد زمانی که می خواستیم شرکت فعلی را تأسیس کنیم، بتوانم با تجربیات و ابزارهایی که داشتم این امر را محقق کنم.

در آغوش بازسازی های شخصی

من به عنوان یک کارآفرین کار را شروع نکردم. در حقیقت من تا زمانی که از نزدیک با برندهای مختلف کار نکرده بودم در نظر نداشتم که کارآفرین شوم. اما زمانی که زندگی حرفه ای من شروع به حرکت در این مسیر کرد متوجه شدم که لازم است خود را بازسازی کنم. در آن هنگام بود که تعریف خودم از چگونه بودنم را تغییر دادم (وکیل، سخنگو و نویسنده) من توانستم نقاط زندگی غیر خطی حرفه ای ام را با یک خط مناسب برازش کنم و متوجه شوم که چگونه تمام این نقش های قبل، من را برای تحقق آرمانهای جدیدم آماده کرده است.

من اعتقاد دارم که پس زمینه غیرسنتی من به عنوان دارایی عمل کرد که باعث شد به راههای کاملاً جدیدی برای تلاش هایم فکر کنم. همانطور که خروجم از فاز حرفه ای و حرکت به سوی کارآفرینی مورد استقبال قرار گرفت، بازسازی شخصی هم باعث ایجاد تغییر شده و به هموار شدن راه کمک کرد.

زمان دقیقی برای تبدیل شدن به یک کارآفرین وجود ندارد.

من زنان بسیاری را دیده ام که با وجود این که قابلیت شروع کسب و کار خود را داشته اند، هرگز این کار را انجام ندادند، چون فکر می کردند که پس زمینه آموزشی یا درجه درستی برای این کار ندارند و یا احساس می کردند که چون قسمت عظیمی از زندگی حرفه ای خود را در یک محیط کاملاً نامربوط گذرانده اند و یا با رویای کارآفرین بودن بزرگ نشده اند پس نمی توانند یک کسب و کار جدید راه بیاندازند.

اما من متوجه شدم – تجربیات ۸ سال گذشته من هم همین را نشان می دهد – که فقط یک راه برای موفقیت وجود ندارد. بلکه زنان صاحب کسب و کار می توانند از راههای مختلفی به موفقیت برسند.

احساسات خود را تحلیل کنید.

از نظر من هیچ عنصر دیگری مانند اشتیاق برای تجربه کارآفرینی مهم نیست. زمانی که با زنانی صحبت می کنم که می خواهند یک کسب و کار راه بیاندازند همیشه آنها را تشویق می کنم که به احساساتشان فکر کنند و سپس آن احساسات را دنبال کنند.

چه چیز شما را به هیجان می آورد و به شما انگیزه می دهد؟

دوست دارید بی صبرانه به چه مناطقی قدم بگذارید و شروع به اکتشاف کنید؟

تصور می کنید در ۵ سال آینده مشغول انجام چه کاری باشید که هنوز هم دوستش داشته باشید؟

با شناسایی علایق و چیزهای تشویق کننده، تجسم کنید که چگونه آن‌ها می توانند به کاری با معنی تبدیل شوند، بانوان می‌توانند دوره‌های مخصوص به خودشان را بگذرانند تا به موفقیت‌های کارآفرینانه‌شان دست پیدا کنند.

مطالب مشابه در ایده باران

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *