درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

مشاوران‌املاک ماهانه چقدر کاسبـی می‌کنند؟

با یک حساب سرانگشتی از روی کارنامه‌ مشاوران‌املاک که در آن حداقل فعالیت سالانه‌شان بابت انجام معامله و امضای مبایعه‌نامه ثبت شده است، می‌توان حداقل درآمد ماهانه بنگاه‌های مسکن را محاسبه کرد. براساس این کارنامه، سال گذشته در تهران، ۳۰۰ هزار فقره قرارداد خرید و فروش آپارتمان مسکونی در بنگاه‌های املاک تنظیم شده است.
اگر این ۳۰۰ هزار فقره معامله برای آپارتمان‌هایی با متراژ حداقل ۷۵ مترمربع انجام شده باشد و با قیمت حداقل مترمربعی ۲ میلیون تومان بوده باشد، در این صورت، در سال گذشته ارزش نقل و انتقالات ملکی در بازار مسکن تهران، حداقل حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان بوده است. با این حال سال گذشته، حداقل ۴۵۰ میلیارد تومان به عنوان حق‌کمیسیون عاید همه بنگاه‌های املاک دارای مجوز شده است که در این صورت هر بنگاه ماهانه به طور میانگین رقمی حدود ۵ میلیون تومان فقط از محل خرید و فروش آپارتمان نصیبش شده است.
این در حالی است که تعداد آپارتمان‌های بالای ۱۰۰ مترمربع، در معاملات سال گذشته، زیاد بوده و در عین حال معاملاتی که ارزش مترمربع آنها به مراتب بیشتر از ۲ میلیون تومان بوده نیز کم نبوده است. ضمن اینکه بنگا‌ه‌ها در محاسبه حق‌کمیسیون‌شان به تنها عددی که توجه نمی‌کنند «نرخ یک درصد» است. بنابراین با این محاسبه ساده ریاضی، علت تمایل شدید افراد به راه‌اندازی بنگاه‌ مسکن یا تغییر شغل از یک کاسبی پرهزینه به دلالی ملکی پرسود، کاملاً مشخص می‌شود.
با این حال در برابر این درآمد قابل‌توجه، کارشناسان درباره نوع خدماتی که برخی دلالان مسکن به متعاملان ارائه می‌دهند، حرف و حدیث‌های فراوانی دارند.
درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

درامد ماهانه مشاوران املاک چقدر است؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *