راه های کسب موفقیت

داستان موفقیت یک کارآفرین ۱۲ ساله‌!

امروز می خواهیم داستان موفقیت یک دانش‌آموز ۱۲ ساله را برای شما تعریف کنیم، داستان از اونجایی شروع می شود که دانش آموز داستان ما یک روز در حین نوشتن یکی از تمرین‌های مدرسه به سراغ مادرش می رود و درباره‌ی چگونگی خواندن و نوشتن نابینایان از او سوال می کند. مادرش به او می گوید “از گوگل بپرس!”. این آغاز ماجرای کارآفرینی شابهام بانرجی، جوان‌ترین کارآفرین دنیاست که موفق به جذب سرمایه شد.

راه های کسب موفقیت

شابهام با مراجعه به گوگل و بعد از مطالعه بسیار درباره خط بریل و چاپگرهای مخصوص این خط، متوجه دشواری‌های موجود در زندگی نابینایان می‌شود. چاپگرهای مخصوص پرینت خط بریل، سنگین و در حدود ۹ کیلوگرم هستند و از آن مهم‌تر برای خریدن یک چاپگر رقمی در حدود ۲۰۰۰ دلار نیاز است.

چندی بعد شابهام پوستری را می‌بیند که راجع به یک مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی برای نابینایان بود. آن پوستر و مطالعات پیشینش درباره چاپگرهای بریل، شابهام بانرجی را به فکر فرو می‌برد که چگونه می‌تواند زندگی را برای نابینایان آسان‌تر کند.

چند ماه بعد، پس از ساعت‌ها کار بر روی ساختار دستگاه‌های چاپ خط بریل، شابهام بانرجی با استفاده از کیت ماینداستورم کمپانی لگو، که مخصوص ساختن روبوت‌های اسباب بازی است، طرح اولیه چاپگرش را آماده کرد. چاپگری که وزن آن یکی دو کیلوگرم و قیمتش ۳۵۰ دلار است!

بعد از اینکه چاپگر شابهام در نمایشگاه مدرسه‌اش برنده‌ی جایزه شد، کم‌کم آوازه‌ی اختراعش به روزنامه‌های محلی و برنامه‌های تلویزیونی رسید و سرانجام در ۱۳ سالگی از طرف کمپانی صاحب‌نام اینتل، با او تماس گرفته شد و بعد از مذاکرات اولیه سرمایه‌ای چندصدهزار دلاری برای توسعه‌ی اختراعش به او تعلق گرفت. سرمایه‌ای که بنا به اعلام این شرکت، شابهام بانرجی را تبدیل به جوان‌ترین کارآفرین دنیا که موفق به جذب سرمایه‌ شده کرده‌است.

البته به گفته‌ی شابهام، پیش از همکاری با اینتل، سرمایه‌ی اولیه‌ای او رقمی معادل ۳۵هزار دلار بود که از پدرش که مهندسی در کمپانی اینتل است دریافت کرده‌بود. سرمایه‌ای که به او کمک کرد طرح اولیه چاپگرش را بهبود و توسعه دهد.

او با استفاده از سرمایه‌ای که از اینتل جذب کرده‌بود، با کمک مهندسان و مشاوران متخصص، موفق به تهیه نسخه‌ی جدیدتری از دستگاه چاپش شد. نسخه‌ای که در آن چاپگر قابلیت دریافت پیام‌های الکترونیکی از کامپیوتر یا تلفن‌همراه و تبدیل آن به متون بریل را دارد.
چاپگر شابهام بانرجی در صورت رسیدن به مرحله تولید انبوه می‌تواند برای چاپ متون کوتاه، لیست خرید، نامه‌های اداری، و پیام‌های تبریک توسط نابینایان استفاده شود.

او نام دستگاهش را بریگو، که ترکیبی از بریل و لگو است، گذاشته و شرکتی با نام Braigo Labs ثبت کرده‌است. البته چون شابهام هنوز به سن قانونی نرسیده، مادرش پست مدیرعاملی این شرکت را برعهده گرفته‌است. شابهام بانرجی می‌گوید: “هدف نهایی من این است که اکثر نابینایان از چاپگر من استفاده کنند.”

داستان کارآفرینی و موفقیت شابهام بانرجی در جذب سرمایه یک بار دیگر اهمیت انطباق ایده‌ی کارآفرینی بر نیاز بازار و مشتریان را نشان می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *