علی بابا

بوم مدل کسب و کار علی بابا

بوم مدل کسب و کار علی بابا

علی بابا

معرفی شرکت علی بابا:

شرکت گروه علی‌بابا (Alibaba Group Holding Limited) یک شرکت تجارت الکترونیک چینی است که در سال ۱۹۹۹ توسط جک ما (Jack Ma) پایه گذاری شده است.و فروش و خدمات پس از فروش را به شکل مصرف کننده به مصرف کننده, بنگاه به مصرف کننده و بنگاه به بنگاه از طریق پورتال وب علی بابا alibaba.com فراهم می‌کند. هولدینگ علی بابا از طریق وب سایت علی بابا در زمینه فروشگاه اینترنتی , یک سیستم خرده فروشی , و رایانش ابری فعالیت دارد.

هدف از راه‌اندازی علی بابا:
جک ما با هدف آسان کردن معاملات تجاری بین خریداران و فروشندگان و از بین بردن محدودیت زمانی و مکانی سایت علی‌بابا را راه‌اندازی کرد. این سایت ابتدا با یک گروه ۱۸ نفره و سرمایه‌ای کوچک راه‌اندازی شد و به‌تدریج برای گسترش آن در سطح جهان تلاش شد.

این شرکت هم اکنون ۲۵ هزار کارمند و نزدیک به ۳۰۰ میلیون مشتری دارد.  جک ما، مدیر عامل و موسس شرکت علی‌بابا عقیده داشت افراد باید بتوانند در محیط اینترنت معاملات خود را بسیار راحت‌تر از قبل انجام دهند.

او به این موضوع نیز توجه کامل داشت که بسیاری از افراد شاید نتوانند از وب‌سایت‌های الکترونیکی استفاده کنند و به عبارتی علم و مهارت آن را نداشته باشند بنابراین طراحی بسیار ساده و در عین حال هوشمندانه در سایت یکی از عوامل جذابیت این نوع تجارت خواهد بود.

به این ترتیب همه افراد فارغ از متخصص بودن در حوزه تجارت اینترنتی یا فردی عادی با آگاهی معمولی می‌توانند از قابلیت‌های شرکت‌های دیجیتالی استفاده کنند بنابراین وب‌سایت علی‌بابا را با در نظر گرفتن این نکته، در کشور چین راه‌اندازی کرد. حالا او با این تفکر توانسته است «علی‌بابا دات کام» را به‌عنوان جاده ابریشم دیجیتالی کشور چین در دهکده جهانی وب، به جهانیان معرفی کند.

 

علی بابا

 

دیگر فعالیت های علی بابا:

 

تائوبائو (Taobao) یکی از این فروشگاه هاست که فعالیت مانند eBay دارد. نام دیگری، تیمال (Tmall) است و ویژه عرضه کالاهای برندهای بزرگ، مانند اپل است. و جوهواسوان (Juhuasuan) که کالاهای روزمره را ارائه می کند.

این کمپانی بزرگ، از سیستم پرداختی مشابه PayPal، اما ویژه خود که AliPay نام دارد ، استفاده می کند. همچنین سرمایه گذاری هایی در بخش های استریم آنلاین ویدئو، پیام رسانی موبایل و پردازش ابری انجام داده است.

پروفایل ها:

 

حال می خواهیم بوم مدل کسب و کار علی بابا را برای شما ارائه دهیم.در صورتی که هنوز با مفهوم بوم مدل کسب و کار آشنا نیستید حتما مطلب زیر را مطالعه کنید:

 

مدل کسب‌ و‌ کار علی‌ بابا به این صورت طراحی شده که یک بستر بدون محدودیت زمانی و مکانی را برای همه مصرف‌ کنندگان و خریداران ایجاد می‌کند. درواقع با این زیرساخت تمام ‌تامین‌ کنندگان و تولیدکنندگان می‌توانند با خریداران در سراسر جهان آشنا شوند و خریداران نیز می‌توانند تولیدکنندگان کالا و محصول موردنظر خود را پیدا کنند. سایت علی‌ بابا هزاران کسب‌ و‌ کار مختلف را به همراه محصولاتشان معرفی و از این طریق میان خریدار و فروشنده ارتباط برقرار می‌کند.

 

 

بوم مدل کسب و کار علی بابا:

 

 

بوم مدل کسب و کار آماده

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *